Розробка для країн, які мають парк танків Т-72. Програма модернізації танку передбачає використання сучасних основних компонентів серійних танків, таких як силовий пристрій, СКВ, озброєння, і як варіант - озброєння стандартів НАТО (120мм гармата) з боєкомплектом, який розташовано в автоматі заряджання в замані башти.

Для підвищення бойової ефективності танків Т-72, які знаходяться в експлуатації, ДП "ХКБМ" була розроблена та реалізована комплексна програма їх модернізації. Програма забезпечує усунення відставання танків Т-72 за бойовими характеристиками і захисту від сучасних бойових танків.

Программа включає заходи з підвищення

 • вогневої могуті
 • захисту
 • рухливості

Можлива модернізація в будь-якій комбінації напрямків, виходячи із бажань замовника.

Варіанти комплексної модернізації танків Т-72:

 • Т-72АГ
 • Т-72МП
 • Т-72-120
Модернізація озброєння

На  танку Т-72АГ при модернізації можливо зберегти штатну 125-мм гармату 2А46, але, оскільки в конструкції штатного озброєння закладені значні похибки, які виявляються під час стрільби, що призводить до зниження точності вогню і погіршенню ефективності всієї системи озброєння, доцільно замінити штатну гармату на 125-мм гармату КБМ1 українського виробництва з метою забезпечення найвищої ймовірності попадання з танкового озброєння не тільки при стрільбі з місця по місцю, але й при стрільбі в русі по цілі, яка рухається. Гармата обладнана двома гальмами відкату (на штатній гарматі Т-72 - тільки одне гальмо відкату). Гармата має покращені характеристики та легко встановлюється замість штатної гармати без будь-яких значних змін конструкції танку. Ствол гармати КБА1 швидко знімається і може бути замінений в польових умовах без демонтажу всієї гармати з танку.

Відмінною рисою Т-72АГ є наявність зенітної установки закритого типу, яка розміщується на командирському люці.

Зенітний кулемет має дистанційне керування і призначений для стрільби по повітряним та наземним цілям з закритими люками танку з місця командира. Кут наведення по вертикалі складає від -5° до +70°, по горизонту - в диапазоні +/- 75° по курсу  або 360° разом з баштою танку. По вертикалі в диапазоні кутів від -3° до +20° кулемет стабілізований.

Боєкомплект розміщений в 3 магазинах по 150 патронів кожному з бронебійно-запалювальними та бронебійно-запалювально-трасуючими кулями.

Т-72 | MorozovKMDB
Модернізація комплексу керування вогнем

Озброєння з комплексом керування вогне базового танку Т-72 дозволяє ефективно  уражати нерухомі цілі при стрільбі з місця. Ефективність стрільби з місця по рухомій цілі або в русі по нерухомій або рухомій цілі різко знижується. Цей недолік усувається на модернізованому танку Т-72АГ, на якому встановлено сучасний комплекс керування вогнем, який дозволяє ефективно уражати нерухомі та рухомі цілі як з місця, так і в русі. Замість прицілу ТПД-К1 зі стабілізацією лінії візирування тільки у вертикальній пощині встановлено приціл 1Г46 з лінією візирування, стабілізованій як у вертикальній, так і в горизонтальній площинах. Приціл має вбудований лазерний далекомір та канал керування ракетою. До складу комплекса керування вогнем також входить танковий балістичний обчислювач та датчики вхідної інформації.

Танковий  балістичний обчислювач забезпечує розрахунок балістичних поправок для різних типів боєприпасів. Для розрахунку балістичних поправок обчислювач автоматично враховує сигнали, які надходять від  наступних датчиків: швидкості танку, кутової швидкості цілі, кута крену вісі цапф гармати, поперекової складової швидкості вітру, дальності до цілі, курсового кута. Додатково для розрахунку вручну вводяться наступні параметри: температура оточуючого повітря, температура заряду, зношення каналу ствола, атмосферний тиск та ін. Обчислювач також розраховує момент часу підриву осколково-фугасного снаряду над ціллю. Цей обчислювач також забезпечує можливість оперативного введення балістичних характеристик снарядів, які розробляються знову.

Замість нічного прицілу ТПН-1 (ТПН-3) із залежною лінією візирування та дальністю бачення в активному режимі уночі 300 ... 600 м встановлено нічний комплекс навідника ТО1-КО1Э з прицілом ТПН-4Э. Цей приціл забезпечує дальність бачення уночі в пасивному режимі до 1200 м. Лінія візирування стабілізована у вертикальній площині і має електричний зв'язок з гарматою. При стрільбі уночі крізь приціл ТПН-4Е для вимірювання дальності до цілі використовується далекомір прицілу 1Г46, при цьому танковий балістичний обчислювач виконує розрахунок та вироблення кутів прицілювання і упередження.

Незважаючи на те, що прилади нічного бачення з електронно-оптичним перетворювачем (ЕОП) дозволяють більш менш легко та ефективно забезпечити бачення уночі при прийнятній вартості, для того, щоб отримати такий же рівень бачення уночі, як у сучасних танків, є можливість встановлення навіднику тепловізійного прицілу на заміну прицілу ТПН-4Э з ЕОП. На відміну від прицілу з ЕОП, для функціонування якого необхідна наявність природнього освітлення, хай навіть мінімального , і який мало придатний для роботи в умовах диму та туману, тепловізор здатний "бачити" у цілковитій темряві, в тумані та крізь дим, у зв'язку з чим забезпечується можливість вести бойові дії з однаковою ефективністю як удень, так і вночі у будь-яку погоду. Зображення та службова інформація також відбиваються на монітор командира.

У командира замість прилада спостереження ТКН-3 з дальністю бачення уночі в активному режимі 300...400 м встановлено прицільно-спостережний комплекс ПНК-4С з комбінованим денно-нічним прицілом ТКН-4С. Приціл ТКН-4С має стабілізовану лінію візирування у вертикальній площині і три канали: денний однократний канал, денний багатократний канал з кратністю збільшення 8х та нічний канал з кратністю 5,4х. Командир може перключатися з денного каналу на нічний (з оптико-електронним перетворювачем) і навпаки за допомогою ричажку. Даний приціл командира забзпечує дальність бачення уночі в пасивному режимі до 700м, можливість стрільби з гармати та спареного з нею кулемету , а також із зенітного кулемету з кутами прицілювання до + 20° не виходячи з башти. Для управління зенітною установкою на кутах до +70° встановлено приціл зенітної установки ПЗУ-7. Приціл ПЗУ-7 призначений для ураження повітряних цілей, які рухаються на швидкостях від 100 до 300 м/с, а також наземних цілей, що знаходяться на дальності до 1600м.

За бажанням замовника на танк Т-72 при модернізації може бути встановлений прицільно-спостережний комплекс командира ПНК-5 з прицілом ТКН-5. Приціл ТКН-5 має вбудований лазерний далекомір та прилад вводу кутів бічного упередження.

На базовому танку Т-72 командир не може вести стрільбу з гармати. На танку Т-72АГ є режим дубльованого керування вогнем з місця командира. За необхидності командир може взяти управління комплексом керування вогнем на себе та учиняти ураження цілі як з гармати, так і із спареного з нею кулемету. Забезпечується також робота екіпажу в режимі цілевказівки навіднику від командира. За умови встановлення прицілу ТКН-5 командир в режимі дубльованого керування вогнем може уражати нерухомі та рухомі цілі як з місця, так і в русі практично з тією ж ефективністю, як і навідник.

Новий комплекс керування вогнем танку може складатися з комплексу керованого озброєння, при цьому 125-мм керована ракета ефективно пробиває броню всіх танків, які знаходяться в експлуатації, на всіх звичайних для поля бою відстанях. Кероване озброєння - таке ж, як і на танку Оплот, та дозволяє вести вогонь керованою за лазерним променем ракетою на дальностях до 5 км.

Т-72 | MorozovKMDB
Модернізація прицільного комплексу командира

Забезпечує командиру:

 • дубльовану стрільбу в русі з гармати крізь приціл ТКН-4С по цілям на дальності до 2000 м та з кулемету по цілям на дальності до 1800м;
 • стрільбу в русі з зенітного пристрою із зачиненим люком на дальності до 2000 м по наземним та повітряним цілям, які низько летять;
 • підвищення дальності виявлення цілі:
 •      - удень  до 4000 м;
  • - уночі  до 700 м (крізь приціл ТКН-4С);
 • цілевказівка навіднику з високою точністю.


Характеристики Т-72 сеpійний Т-72 модеpнізований
Денно-нічний приціл
Тип, марка Прилад спостереження ТКН-3 Приціл ТКН-4С
Дальність виявлення цілі (м)
удень 2000 4000
уночі 400 700
Стабілізація поля зору відсутня 1-площинна по ВН
Кратність збільшення x6 x1, x8
Денний зенітний приціл
Тип, марка колімаційний приціл К10Т ПЗУ 7
Дальність виявлення цілі (м) - 2000
Діапазон кутів роботи по вертикалі (гpад.) - -5 ... +70
Зенітний пирстрій
Калібр (мм) 12.7 12.7
Боєкомплект (кількість магазинів, кількість пострілів в кожному) 5x60 3x150
Діапазон кутів роботи по вертикалі (гpад.) - -3 ... +20
Спосіб наведення Ручн. Електропривід 
Швидкості наведення по ВН та ГН (гpад./с) - 0.1 to 35
Дальність стрільби в русі крізь приціл (м) немає 2000

Т-72 | MorozovKMDB Т-72 | MorozovKMDB
Модернізація прицільного комплексу навідника

Пропонує навіднику:

 • підвищення дальності ефективної стрільби удень до 5000 м та уночі до 1200 м з місця та в русі; 
 • збільшення дальності виявлення та розпізнавання цілі за рахунок встановлення прицілу типа 1Г46 (1Г46-М) з кратністю збільшення до х12;
 • вимірювання дальності удень до 5000 м з ймовірністю 0,9 за рахунок застосування лазерного далекоміру зі схемою амплітудно-часової селекції (АВС);
 • стрільбу керованою ракетою до 5000м;
 • автоматичне урахування відхилень умов стрільби від нормальних з допомогою високточного цифрового балістичного обчислювача. 
Характеристики Т-72 до модернізації (СУО типу 1А40) Т-72 після модернізації (СУО типу 1А42)
Денний прицільний комплекс
Марка ТПД-К1 1Г46
Дальність виявлення цілі (м) 4000 5000
Стабілізація поля зору 1-площинна (тільки по ВН) 2-площинна (по ВН та ГН)
Лазерний канал наведення ракети Немає Є (відстань стрільби до 5000 м)
Лазерний далекомір
Імовірність достовірного вимірювання (ІДВ) дальності до цілі типу "танк" при відстані
500...2500 м 0,9 0,9
2500...3000 м 0,7 0,9
3000...4000 м 0,5 0,9
ІДВ при наявності екрануючих предметів 0 0,9
ІДВ до малорозмірних цілей 0 0,8
Систематична похибка вимірювання відстані (м) 25 10
Кратність збільшення x8 x2,4...x12
Погрішність стабілізації лінії візирування (мрад) < 0,5 < 0,2
Похибка передачі кутів від гармати до прицілу (кут. хв.) 5 2
Швидкість уводу стабілізованої лінії візирування (мрад/хв.) <16 < 12
Вбудована вивірка прицілу (УВКВ) відсутня напівавтоматична
Cистема наведення ракети
Наявність відсутня є
Спосіб наведення - по лазерному проміню
Ймовірність попадання на відстані 5000 м - 0,8 (0,9 на відстані 4000 м)
Нічний приціл
Марка ТПН-1 ТПН-4Э
Дальність бачення при ЕНО (3…5)x10- 3 люкс (м) 600 1200... 1400
Режим роботи активний пасивний
Збільшення x5,5 x6,8
Поле зору(град.) 6,0 5,4
Спосіб наведення лінії візирування механічний зв'язок з гарматою спостерігаючий електропривод за стабілізованою лінією візирування основного прицілу навідника 1Г46
Стабілізатор озброєння
Привод пушки електрогідравлічний електрогідравлічний (з покращеними характеристиками)
Точність стабілізації по вертикалі (мрад) 0,8 0,4
Можливість стрільби в русі відсутня є
Привод башти електрогідравлічний електромеханічний
Точність стабілізації по горизонту (мрад) 1,2 0,6
Балістичний обчислювач
Введення кута прицілювання напівавтоматичний автоматичний
Введеня кута бічного упередження ручний автоматичний
Урахування паралаксу для гармати та кулемет не передбачено автоматичний на всіх відстанях
Розрахунок кутів прицілювання та упередження для спареного кулемета не передбачено автоматичний з урахуванням бічного вітру
Формування зони дозволу постріла забезпечується за допомогою мех. контактів забезпечується обчислювачем з можливістю регулювання
Урахування відхилень умов стрільби від нормальних відсутнє враховуються: бічний вітер, крен, кутова та лінійна швидкість цілі, кутмісця цілі, температура та атмосферний тиск, температура заряду, зношення каналу ствола гармати
Урахування індивідуальних кутів вильоту не передбачене передбачено
Ймовірність попадання у ціль типу "танк" на дальності 2000 м 0,2...0,5 0,55...0,8
Точність системи вказівки цілі (мрад) 40 2...4
Додатково
Система дубльованого керування вогнем відсутня є, забезпечена можливість стрільбі командиром з гармати та спареного кулемета в русі удень і вночі, у тому числі при відказі основного прицілу навідника
Автоматизоване гідропневмоочищення скла прицілів та оглядових приладів пердбачене очищення тільки основного прицілу з ручним порціонуванням передбачене очищення всіх прицілів, у тому числі у командира з забезпеченням автоматичного порціонування від реле часу (0,2 с)

Т-72 | MorozovKMDB Т-72 | MorozovKMDB
Підвищення захисних характеристик

Для підвищення рівня захисту на танку Т-72АГ встановлюються додаткові броньові модулі на лобові чатини корпусу та башти, вбудований динамічний захист (ВДЗ) на корпус та башту, а також бортові екрани з ВДЗ в передній частині корпуса.
 

Схема бронювання

При модернізації танка Т-72АГ застосовується модульна схема бронювання, яка має наступні переваги:

 • можливість переоснащення бронювання танку у міру удосконалення броньових матеріалів та розробки нових видів захисту; 
 • новий підход при відновленні броні після снарядних влучань, коли надається можливість заміни уражених модулів замість проведення відновлювальних робіт у польових умовах;
 • можливість експлуатації танків в умовах мирного часу з полегшеною бронею, без елементів ВДЗ, що дозволяє зекономити паливо, за необхідності екіпаж танку може швидко встановити елементи ВДЗ на танк; 
 • з точки зору виробництва - можливість виготовляи модулі на спеціалізованому виробництві, а на корпусі робиться тільки приварювання елементів кріплення. 

Ефективність

Встановлення броньових модулів і ВДЗ підвищує рівень захисту танка Т-72:

 • по захисту від кумулятивних засобів ураження - у 2 рази;
 • по захисту від кінетичних засобів ураження - у 1,6 рази.

ВДЗ забезпечує захист танку від наступних засобів ураження в межах курсових кутів обстрілу: 

 • від ручних протитанкових гранат, снарядів ручних та станкових гранатометів і безвідкатних орудій; 
 • від протитанкових керованих ракет типу "Штурм-С", "ТОУ-2", "Мілан";
 • від кумулятивних снарядів 125 мм гармат;
 • від бронебійних підкаліберних снарядів 125мм гармат та 120мм гармат при обстрілі з відстані 100м.

Розташування елементів динамічного захисту всередині броньових ячійок дозволяє уникнути їх ушкодження від куль стрілецької та автоматичної зброї калібру 7,62мм і 12,7мм та від осколків артилерійських снарядів. 

Елементи динамічного захисту не детонують при попаданні в них автоматичних гармат калібру 30 мм, а також від дії запалювальних сумішів на кшталт "Напалм" та уражаючих факторів об'ємного вибуху.

Т-72 | MorozovKMDB
Технічні характеристики комплексу додаткового захисту

Маса комплексу додаткового захисту з установчими та крепіжними деталями , а також з елементами динамічного захисту  складає 3150 кілограмів.

Час заміни комплекту ЕДЗ на одному танку силами екіпажу з урахуванням їх вилучення , миття та встановлення складає 5,5...6 годин.

ЕДЗ, встановлені на танку, в процесі його експлуатації спеціального обслуговування не потребує. 

Для проведення робіт з обладнання танка комплексом додаткового захисту не потрібно нестандартизоване технологічне обладнання та оснащення, спеціальний інструмент  та спеціалісти високої кваліфікації. 

Комплект поставки, необхідний для модернізації бронезахисту танка Т-72:

 1. передній захисний модуль носа корпусу;
 2. деталі та складальні вузли додаткового бронезахисту башти;
 3. деталі та складальні вузли, які необхідні для модернізації надгусеничних полиць;
 4. бортові екрани та щитки корпусу;
 5. елементи динамічного захисту.

Підвищення захищеності башти

Накладна броня встановлюється на лобових і бортових ділянках башти. ВДЗ встановлюється на лобових, бортових ділянках та даху башти. 

Заходи Підвищення стійкості
від БПС від КУМ
Башта
Встановлення накладної броні та ВДЗ 145 % Н1 200 % Н1
Корпус
Встановлення накладної броні та ВДЗ 145 % Н1 200 % Н1
Встановлення бортових екранів з ВДЗ 200 % Н2 200 % Н2

Т-72 | MorozovKMDB Т-72 | MorozovKMDB
Додаткові засоби захисту

Комплекс оптико-електронної протидії "ВАРТА"

Додатково на Т-72АГ може бути встановлений комплекс оптико-електронної протидії "Варта", який забезпечує:

 • зрив наведення на танк ПТУР за рахунок встановлення світлових перешкод в секторі ±20° відносно каналу ствола основного озброєння по горизонту та ±2° у вертикальній площині; 
 • придушення систем керування ПТУР з лазерними напівактивними голівками самонаведення, які використовують лазерне підсвітлення цілей, за рахунок дистанційної постановки аерозольних завіс, які швидко утворюються, в секторі ±45° відносно каналу ствола основного озброєння. 

Основними компонентами комплексу оптико-електроної протидії "Варта" є станція оптико-електронного придушення та система постановки аерозольної завіси. 

Станція оптико-електронного придушення складається з двох освітлювачів, двох модуляторів та пульта керування. Освітлювачі та модулятори розміщени зовні танка у захисних корпусах, пульт встановлено всередині танку. 

Система встановлення аерозольної завіси складається з наступних основних елементів:

 • чотири датчика для регістрації факту лазерного опромінювання танку. Датчики встановлені в захисних корпусах на криші башти; 
 • блок керування, два пульти керування та пульт індикації. Один пульт встановлюється у навідника і слугує тільки для постановки завіси в ручному режимі. Другий пульт керування розміщений у командира і слугує для керування системою в автоматичному, напівавтоматичному та ручному режимах з місця командира. На цьому пульті також відбивається інформація про функціонування системи та напрямку опромінювання танка. Пульт індикації розміщений у командира у люці, що обертається. На ньому відбивається інформація про напрямок опромінювання. 
 • дванадцять гранатометів для постановки завіси встановлені на бортах башти по шість справа та зліва.

Система колективного захисту

З метою підвищення захисту екіпажу від зброї масового ураження на танк Т-72АГ встановлено систему колективного захисту (СКЗ), призначену для герметизації відділення де знаходиться екіпаж. Система спрацьовує автоматично з одночасною видачею звукової та світлової сигналізації. При цьому, знаходячись в умовах радіоактивного зараження місцевості, система дозволяє проводити вимірювання потужності гама випромінювання в межах 0,9...150 Р/час.

Т-72АГ

Для країн - користувачів основного бойового танка Т-72 Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова пропонує програму модернізації танка до конфігурації Т-72АГ, при цьому використовується багато основних компонентів танків Т-80УД та Оплот. Програма модернізації передбачає усунення відставання Т-72 по бойовим характеристикам, вогневої могутіта живучості від сучасних бойових танків.

Модернізацію, що пропонуєтся, технічно можливо проводити на виробничих потужностях в країні замовника. Біль того, це навіть бажано з метою зменшення вартості, оскільки програма модернізації була розроблена виходячи з того, що простота реалізації  і мінімальні затрати - найважливіші фактори. У прагненні звести собівартість до мінімуму ставка робиться на  залучення місцевих виробничих потужностей, при цьому програма модернізації передбачає кооперацію між українськими та місцевими підприємствами на рівні систем танку.

Передбачається використання яко мога більшої кількості компонентів та вузлів місцевого виробництва, більша частина роботи буде проводитися в країні замовника, і тільки нйбільш складні компоненти будуть закупатися, при цьому кінцеве збирання буде проводитися в країні замовника. Додаткове зниження загальної вартості проекту може бути досягнуте за умови охоплення модернізацією значної кількості танків Т-72, оскільки збільшення обсягів неминуче призведе до зниження вартості одного модернізованого зразка. Таким чином, модернізація може бути здійснена з високою ефективністю та низькою вартістю, якщо буде знайдена місцева компанія, яка не потребує багато зусиль з перепрофілювання її виробничих потужностей на роботу з модернізації Т-72.

Конструкція Т-72АГ забезпечує оптимальне співвідношення між вогневою могуттю, маневреністю та захистом.Характеристики Т-72АГ аналогічні характеристикам сучасних танків, тоді як вартість модернізованого Т-72АГ - значно нижче вартості сучасних танків - фактор, який заслуговує на увагу. Тому може статися, що, в разі прийняття вище вказаної програми модернізації, місцева армія зможе довести бойовий потенціал свого парку танків Т-72 до такого високого рівня, який тільки можливий для них, і при цьому продовжити строк служби нинішнього покоління танків Т-72 на 15-20 років - і все це за розумною ціною.

Т-72АГ вперше був показаний на виставці "IDEX'97" (Абу-Дабі, Об'єднані Арабські Емірати) у 1997 році.

Параметр Т-72 Т-72АГ
Основні характеристики
Маса, т 41 46
Максимальна швидкість по шосе, км/год. 60 65
(75 з прискореною БКП)
Средня швидкість сухою грунтовою дорогою, км/год. 32...38 40...45
Потужність двигуна, к.с. 780 1000 (1200 з двигуном 6ТД2)
Питома потужність, к.с./т 19 21.7 (26.08)
Питомі витрати палива г/кВт.год. 245 218
Періодичність обслуговування касет повітроочищувача в особливо запилених умовах, км 300 1000
Глибина водяних перешкод, які долаються без підготовки, м 1,2 1,8
Приціл командира
Тип ТКН-3 прилад спостереження ТКН-4С денно-нічний приціл
Дальність виявлення цілі, м
удень 2000 5000
вночі 400 700
Стабілізація поля зору немає одноплощинна
Дубльоване керування вогнем  немає є
Приціл навідника денний
Тип ТПД-К1 1Г46
Дальність виявлення цілі, м 4000 5000
Стабілізація поля зору одноплощинна двоплощинна
Похибка стабілізації лінії візирування, мрад 0,5 0,2
Збільшення, крат 8 (фіксоване) від 2,7 до 12 (плавне)
Приціл навідника нічний
Тип ТПН-3 пасивно- активний ТПН-4Э пасивний (або тепловізор)
Дальність виявлення цілі, м 400 (без підсвітлювання) 1200 (3000)
Інші характеристики
Дальність ефективної стрільби, м:
бронебійно-підкаліберним снарядом 1800 2500
керованою ракетою немає 5000
Танковий балістичний обчислювач немає є

Т-72 | MorozovKMDB Т-72 | MorozovKMDB Т-72 | MorozovKMDB Т-72 | MorozovKMDB Т-72 | MorozovKMDB
Т-72МП

Модернізація танків Т-72 за трьома основними напрямками:

 • збільшення рухливості із встановленням двигуна потужністю 1000 або 1200 к.с.; 
 • модернізація захисту із встановленням додаткових броньових накладок на лобові частини корпусу та башти і встановленням динамічного захисту;
 • підвищення вогневої могуті за рахунок встановлення сучасних прицільних комплексів, приводів управління озброєнням, балістичного обчислювача та інші заходи.

Основніе характеристики
Параметр T-72 T-72МП
Маса, т 41.5 45.5
Питома потужність, к.с./т(квт/т) 19 (14) 21.7 (16)
Потужність двигуна, к.с.(кВт) 780 (547) 1000 (736)
Періодичність обслуговування касет повітроочищувача в особливо запилених умовах, км 300 не менше1000
Максимальна швидкість по шосе, км/год.  60 65
(70 з прискореною БКП)
Глибина водяних першкод, які долаються без підготовки, м 1.2 1.8
Максимальна температура оточуючого середовища +40 +55
Захист
Броньові накладки немає є
Вбудований динамічний захист немає є
Тепловий захист даху над силовим відділенням немає є
Деформуюче фарбування немає є
Система вибухопожежопридушення тільки ППО є
Комплекс керування вогнем
Приціл навідника денний
Тип, марка ТПД-К1 SAVAN-15
Дальність виявлення цілі, м 4000 5000
Стабілізація поля зору одноплощинна двоплощинна
Приціл навідника нічний
Тип, марка ТПН-1 (з ЕОП) SAVAN-15 (з тепловізором)
Дальність  виявлення цілі, м 400 3000
Стабілізація поля зору немає двоплощинна
Приціл командира
Тип, марка прилад спостереження
ТКН-3
VS 580 панорамний приціл та монітор тепловізора від SAVAN-15
Дальність виявлення цілі удень, м 2000 5000
Дальність виявлення цілі уночі, м 400 3000
Стабілізація поля зору немає двоплощинна
Дубльоване керування вогнем немає є
Танковий балістичний обчислювач немає цифровий з систеою вбудованого контролю
Зенітно-кулеметний пристрій, тип відкритий закритий
Стабілізація немає двоплощинна
Умови ведення вогню тільки з місця в русі та з місця

Т-72-120

ХКБМ імені О.О. Морозова розробило варіант модернізації основного озброєння основного бойового танка Т-72 із застосуванням гармати калібру 120 мм та боєприпасів стандарту НАТО. Можливе встановлення на основний бойовий танк Т-72 гармат калібру 120-140 мм, при цьому об'єм робіт по танку незначний, оскільки ці гармати мають габарити аналогічні габаритам гармат  2А46, 2А46М, КБА3. Запропонована 120-мм гармата КБМ2 із швидко з'ємним стволом максимально уніфікована щодо казенної частини з гарматою, встановленою на танку Т-72.

Для використання в танку унітарного 120 мм пострілу стандарту НАТО автомат заряджання для гармати розміщений в ізольованому автономному відсіку в кормі башти. Рівень бронювання автономного відсіку автомату заряджання аналогічний рівню основних бойових танків "Леопард" і "Абрамс".

Загальний комплект танка складає 40 пострілів, 22 з яких знаходиться в автоматі заряджання.

Параметр Значення
Гармата
Калібр, мм 120
Боєкомплект 40 (22в атоматі заряджання)
Зенітний кулемет
Калібр, мм 12,7
Спосіб управління дистанційний
Стабілізація у вертикальній площині
Спарений кулемет
Калібр, мм 7,62

Т-72 | MorozovKMDB Т-72 | MorozovKMDB Т-72 | MorozovKMDB