Харківським консрукторським бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова розроблена та реалізована, а Державним підприємством "Завод імені В.А. Малишева" пропонується до серійного виготовлення програма модернізації танків типу Т-54, Т-55, Т-59, Т-62, які знаходяться на озброєнні багатьох країн.

Метою програми є забезпечення подальшого використання потенціалу цих танків та подовження строку їх експлуатації на 15...20 років з одночасним підвищенням їх бойової ефективності у 2...3 рази.

Програма передбачає використання технічних рішень на основі сучасних технологій, заснованих на застосуванні компонентів виробництва України і, за бажанням Замовника, компонентів виробництва інших країн.

Програма розроблена з урахуванням забезпечення найбільш оптимального співвідношення вартості та бойової ефективності танків типу Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 у порівнянні з новими сучасними танками, що дозволяє з меншими фінансовими витратами підняти бойовий потенціал танкового парку, оснащеного цими машинами, до сучасного рівня.

Програма модернізації має два напрямки.

 • підвищення тактико-технічних характеристик танку;
 • створення ряду бойових машин.
Т-54

Створювався як новий танк з більш високими, ніж у Т-34, характеристиками та з урахуванням досвіду застосування танків у Другій світовій війні. 

Дослідні зразки були виготовлені у 1945 році, танк пройшов випробування, був взятий на озброєння та вироблявся з 1947 року.

В процесі виробництва неодноразово поетапно модернізувався з метою підвищення бойових та технічних характеристик.

Параметр Значення
Роки випуску 1947-1959
Вага, т 36
Екіпаж, чол. 4
Габаритні розміри, мм:
довжина 9000
ширина 3270
висота 2400
Озброєння:
гармата, мм 100
2 кулемети, мм 7,62
Броня, мм 20...200
Потужність двигуна, к.с. 520
Швидкість максимальна, км/год. 50
Запас руху, км 350...400

Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB
Т-55

Варіант поетапної модернізації танка Т-54.

Відрізняється від останнього встановленням протиатомного захисту, збільшеним боєкомплектом та збільшеною потужністю двигуна. 

Розробником Т-55 було КБ УВЗ (м. Нижній Тагіл). ХКБМ супроводжувало серійне виробництво танку на "Заводі ім. В.А. Малишева" та брало участь у вдосконаленні машини. 

Параметр Значення
Роки випуску 1958-1963
Вага, т 36
Екіпаж, чол. 4
Габаритні розміри, мм:
довжина 9000
ширина 3270
висота 2400
Озброєння:
гармата, мм 100
2 кулемети, мм 7,62
Броня, мм 20...200
Потужність двигуна, к.с. 580
Швидкість максимальна, км/год. 50
Запас руху, км 450...500

Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB
модернізація озброєння

Комплекс керування вогнем

Посилення вогневої могуті досягається шляхом підвищення ймовірності попадання з гармати за рахунок встановлення сучасного комплексу керування вогнем, який забезпечує більш точну підготовку початкових даних для стрільби за допомогою лазерного далекоміру та датчиків вхідної інформації, автоматичний розрахунок та введення поправок балістичним обчислювачем, більш точне наведення гармати стабілізатором озброєння.

Пропонується встановлення модернізованого комплексу керування вогнем у складі:

 • танковий телескопічний шарнірний приціл типу ТШСМ з індикацією кутів бічних поправок та автоматичним введенням кутів прицілювання - для спостереження за полем бою та забезпечення  прицільної стрільби удень з гармати штатними снарядами; 
 • денно-нічного приціла  - приладу 1К13 - для спостереження за полем бою удень і вночі, забезпечення прицільної стрільби уночі з гармати штатними снарядами та спареного з гарматою кулемета, забезпечення прицільної стрільби з гармати керованими снарядами та керування ними під час польоту у денний час (за умови бачення цілі); 
 • квантовий далекомір КДТ-2У – для вимірювання дальності до цілі, індикації  дальності, що вимірювалась, та передачі її значень у танковий балістичний обчислювач; 
 • танковий балістичний обчислювач – для автоматичного розрахунку кутів прицілювання та упередження з урахуванням відхилень умов стрільби від нормальних і розрахунку часових інтервалів для стрільби керованими снарядами; 
 • датчикової апаратури – для видавання в ТБВ інформації щодо величини крену вісі цапф гармати, швидкості бічної складової вітру, власної швидкості руху, курсовому куті; 
 • модернізованого стабілізатора основного озброєння - для підвищення точності стабілізації гармати в площинах ВН та ГН після збільшення маси башти  та моменту інерції гармати та башти, зв'язаних з встановленням гарматипідвищеного калібру і збільшенням рівню захисту башти. 

Запропонований варіант модернізації дозволить забезпечити попадання з ймовірністю не менше 0,55 удень з місця по нерухомим або цілям, що рухаються, бронебійно-підкаліберними снарядами на дальності 2200...2300 м та не менше 0,8 на дальності 4000 м керованими снарядами. 

Встановлення 125 мм гладкоствольної гармати КБM1

Посилення вогневої могуті досягається за рахунок встановлення сучасної гармати КБМ1 більшого калібру та використання в боєкомплекті пострілів зі снарядами більшої могуті та керованої ракети, яка запускається крізь ствол гармати. Це дозволяє уражати сучасні танки на дальностях до 2,3 км бронебійними снарядами та керованою ракетою типу ЗУБК14 або "Комбат" на дальностях  до 4000 км з ймовірністю попадання 0,8. На танках встановлюється механізований пристрій, який полегшує заряджання гармати. 

Встановлення гармати КБМ2 калібру 120 мм

З метою посилення вогневої могуті і забезпечення відповідності модернізованих танків стандартам НАТО з озброєння встановлюється гармата КБМ2 калібру 120 мм, яка являє собою модифікацію гармати КБМ1. Гармата КБМ2 забезпечує стрільбу боєприпасами всих типів і видів призначення, розроблених у відповідності зі стандартами НАТО - STANAG 4110 та STANAG 4385 (APFSDS-T, HEAT-MP-T та іншими). 

Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB
Підвищення рухливості

Силове відділеня

Силова установка, яка пропонується для втановлення в танки, що модернізуються, розроблена на основі двигуна 5ТДФМ потужністю 850 к.с. Ця силова установка конструктивно та технологічно  виконана у вигляді окремого модуля, який приварено замість кормової частини корпусу, що відрізається.

Вказаний двигун є двотактовим багатопаливним дизелем з прямоточним продуванням, рідинного охолодження, з горизонтально розташованими циліндрами та поршням, які рухаються назустріч один одному.

Відсік МТО

Двигун працює на різних видах палива: дизельне, бензин, керосин Двигатель работает на различных видах топлива: дизельное, бензин, гас, паливо для реактивних двигунів або їхня суміш у будь-якій пропорції.

Знімання потужності здійснюється з двох сторін колінчастого валу. Кріплення двигуна здійснюється за допомогою двох циліндричних опор (бугелей), співвісних валу відбора потужності та розташованих з торців двигуна, і передньої опори, розташованої на нижній поверхні двигуна. Такий спосіб кріплення двигуна не потребує операції регулювання та центрування при встановленні двигуна в МТО на відміну від стандартної версії танку.

Основною особливістю силової установки з двигуном 5ТДФМ є ежекційна система охолодження, високоефективна система очищення повітря, яке надходить до двигуна, наявність спеціального повітрозабірного пристрою для долання броду глибиною до 1,8 м та висока герметичність МТО.

Система охолодження - рідинна, закрита, примусова, ежекційного типу. Ежектор системи охолодження працює на випускних газах двигуна. Відсутність вентилятора та редуктора привода значно зменшує масу системи охолодження, забезпечує високий високий рівень надійності і саморегулювання та забезпечує експлуатацію танка без обмежень при високих температурах.

Високоефективний циклонно-касетний повітроочищувач забезпечує очищення повітря від пилу на 99,8%. 

Після модернізації забезпечуються наступні параметри танку:

 • збільшення середньої швидкості ґрунтовою дорогою на 22%;
 • забезпечення експлуатації при оточуючій температурі до +55°С;
 • забезпечення експлуатації танків в запилених умовах до обслуговування касет 35 мотогодин або 1000 км;
 • забезпечення броду без підготовки до 1,8 м.

Вказану модернізацію із заміни моторного відсіку можна проводити на невеликих підприємствах в цехах, які обладнані піднімними засобами до 15 т, обладнанням для різання і зварювання металу.

Допоміжний силовий пристрій

Для забезпечення роботи всіх систем танка на стоянці та з метою економії палива і ресурсу основного двигуна на танк може бути встановлений допоміжний силовий пристрій дизель-електричного типу з генератором потужністю 8 кВт. 

Ходова частина

Для експлуатації танків типу Т-54/Т-55/Т-59/Т-62  у тому числі на шляхах з твердим покриттям пропонується встановлення нової гусениці з обгумованою біговою доріжкою, яка має наступні технічні характеристики:

 • Траки з гумометалевим шарніром;
 • Передбачене встановлення асфальтохідних гумових подушек;
 • Ведучі колеса мають знімні зубчасті венці з ізносостійким покриттям робочих поверхонь;
 • При реалізації проекту строк служби гусениці та ведучих коліс у два рази довше, ніж у танків  Т-54/Т-55/Т-59/Т-62.

Для танків Т-54/Т-55/Т-59/Т-62 з метою збільшення середньої швидкості руху пропонується встановлення більш енергоємних торсійних валів на всі підвіски і амортизаторів на перші підвіски, підтримуючих роликів гусениці, а також ходової частини сучасного танка Оплот, яка дозволяє:

 • значно підняти середню швидкість (у 1,7 рази);
 • збільшити динамічні ходи підвісок до 235 мм;
 • підвищити плавність ходу виробу.
Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB
Комплект додаткового захисту

Для підвищення рівня захисту на танки Т-54/Т-55/Т-59/Т-62 встановлюються додаткові броньові модулі на лобові частини корпусу та башти, вбудований динамічний захист (ВДЗ) на корпусі та башті, а також бортові екрани з ВДЗ.

При модернізації танків застосовується модульна схема бронювання, яка має наступні переваги:

 • можливість переоснащення бронювання танка у міру удосконалення броньових матеріалів та розробки нових видів захисту; 
 • новий підход при відновленні броні після попадання снарядів, коли надається можливість заміни ураженого модуля в польових умовах; 
 • можливість експлуатації в умовах мирного часу з облегшеною бронею, без кумулятивних захисних пристроїв (як ресурсозберігаючий фактор), при необхідності можна привести її в короткий час до повної бойової готовності;
 • з точки зору виробництва - можливість виготовляти модулі на спеціалізованому виробництві, а на корпусі ведеться тільки приварювання елементів кріплення. 

Встановлення додаткових броньових модулів та ВДЗ передбачається:

 • на лобові частини корпусу
 • на башту
 • бортові екрани

Розташування пристрої кумулятивного захисту в середині броньових ячійок дозволяє уникнути їх ушкодження від куль стрілецької та автоматичної зброї калібру 7,62 мм, 12,7 мм та від осколків артилерійських снарядів. 

Пристрої кумулятивного захисту не детонують при попаданні в них автоматичних гармат калібру до 30 мм, а також від дії запалювальних сумішей накшталт "Напалм" та вражаючих факторів об'ємного вибуху. 

Дана конструкція захисту дозволяє суттєво збільшити захищеність танків від кумулятивних та кінетичних боєприпасів при незначному збільшенню ваги бойової машини. 

Конструктивно захист складається зі стальних пліт і кумулятивних захисних пристроїв та дозволяє знизити бронепробиття: 

 • кумулятивних засобів у 2,5…3 рази;
 • кінетичних боєприпасів у 1,8 рази.

Додаткова броня підвищує захищеність у межах курсових кутів +35 для башти і +20 для корпусу. 

Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB
Комплекс оптико-електронної протидії

Д ля підвищення захисту танків Т-54/Т-55/Т-59/Т-62  від ПТУР з напівавтоматичними системами упраління по трасеру або з напівактивною лазерною голівкою самонавення може бути застосований комплекс оптико-електронної протидії. 

Зазначений комплекс забезпечує:

 • Придушення наведення на танк ПТУР за рахунок встановлення світлових перешкод; 
 • Зрив систем управління ПТУР з лазерними напівактивними голівками самонаведення, які використовують лазерне підсвічування цілей, за рахунок дистанційного встановлення аерозольних завіс, які швидко утворюються. 

До складу оптико-електронного комплексу входить станція оптико-електронного придушення і система встановлення аерозольної завіси. 

Станція оптико-електронно придушення включає:

 • два освітлювача;
 • два модулятори;
 • пульт управління.

Освітлювачі та модулятори розміщені зовні танку, пульт встановлений в середині танку. 

Система встановлення аерозольної завіси включає: 

 • чотири датчики для реєстрації факту лазерного опромінювання танку, які встановлені в захисних корпусах на криші башти; 
 • блок управління, пульт управління та індикатор, які розміщуються в середині танку; 
 • дванадцять гранатометів для встановлення завіси встановлені на бортах башти по шість справа та зліва. 
Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB
Інші засоби додаткового захисту

Тепловий захист силового відділення

З метою зниження ймовірності виявлення танка в інфрачервоному диапазоні та зменшення ймовірності "захвату" танка тепловими голівками самонаведення, на криші силового відділення встановлений тепловий захист. Завдяки тому, що вихлопні гази змішуються з повітрям ежекційної системи охолодження і викидаються за корму танку, найбільша теплова пляма виявляється не на самому танку, а в де-кількох метрах за танком, при цьому його контрастність менше, ніж у Т-54/Т-55/Т-59/Т-62. 

Запропонований тепловий захист дозволив знизити дальність виявлення у 1,5 рази та в 2-3 рази зменшив ймовірність "захвату" голівкою самонаведеняя типу «Skeet», яка функціонує за принципом відокремлення цілі за тепловим контрастом. 

Система пожежогасіння

Для підвищення захи сту танків  Т-54/Т-55/Т-59/Т-62 та екіпажу при возгоранні в середині бойового відділення танку та МТО встановлюється швидкодіюча система пожежогасіння, яка скорочує час спрацьовування системи у населеному відсіку до 150 мсек, що зменшує необратимі втрати на 20%. 

Склад системи ППО:

 • оптичні датчики та термодатчики;
 • баллони з вогнегасячою сумішшю;
 • апаратура управління.
Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB
Додатково

Встановлення цілого ряду нових вузлів та систем, які не впливають напряму на бойові якості, дозволяють спростити та облегшити експлуатацію танка екіпажем.  

Засоби зв'язку

Для забезпечення управління танком в бою застосовується:

 • УКХ радіостанція 
 • апаратура внутрішнього зв'язку та комутації 

Це обладнання дозволяє:

 • збільшити кількість фіксованих частот з 4 до 10 з автопідстроюванням частоти;
 • спільно з системою навігаційного забезпечення реалізувати в танковому підрозділі систему командування та управління; 
 • покращити технічні характеристики за рахунок застосування нової елементної бази. 

Система навігаційного забезпечення

Система навігаційного забезпечення «ЛИО-Н»  призначена для визначення власних координат танка, забезпечення руху за заданим маршрутом власного танку та підлеглих танків, збору та відбиття інформації про місцезнаходження підлеглих танків, забезпечення передавання текстової інформації цифровим радіоканалом.
Ця апаратура забезпечує:

 • визначення власних координат танка за двома супутниковими системами – "NAVSTAR" (США) та "ГЛОНАСС" (Росія) із середньоквадратичною похибкою визначення координат - не більше 20 м;
 • формування , передавання, приймання текстової інформації через цифровий радіоканал радіостанції Р-173М на дальність до 20 км та відбиття її на бабло; 
 • зберігання та поточна обробка раніше закладених маршрутів. Є можливість вказівки до 10 маршрутів по 50 конрольних точок в кожному;
 • надання механіку-водію даних про необхідний кут довороту на пункт призначення, в якості якого може бути задана будь-яка контрольна точка маршруту;
 • збирання інформації щодо місцезнаходження підлеглих танків та відбиття її на табло в цифровому вигляді та у вигляді мнемосхеми.

Обладнання для самоокопування

Вбудоване бульдозерне обладнання забезпечує риття капоніру для танка за 15...40 хвилин в залежності від типу ґрунта. 

Система кондиціонування

Для забезпечення оптимальних умов знаходження екіпажу в танку при високій температурі оточуючого середовища (+55 °С), на танк може встановлюватися система кондиціонування повітря, яка забезпечує зниження температури в середині танку на 10...15 градусів.

Створення сімейства бойових машин

На базі відпрацювавших свій строк танків Т-62 може бути створений ряд бойових машин, а саме:

 • важка бойова машина піхоти;
 • броньована ремонтно-евакуаційна машина;
 • броньований мостоукладач.
Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB Танки Т-54, Т-55, Т-59, Т-62 | MorozovKMDB