Основний бойовий танк Т-80УД було розроблено у ХКБМ на початку 80-х років 20-го століття та надійшов у серійне виробництво до Державного підприємства "Завод імені В.А. Малишева" у 1985 році.

В цей час танк Т-80УД стоїть на озброєнні України, Росії та Пакистану.

Захист:
Танк Т-80УД має приладдя для маскування свого місцязнаходження на полі бою шляхом встановлення димової або аерозольної завіси. На бортових проекціях башти встановлено по чотири пускових установки димових гранат, які приводяться до дії електричним способом.

Озброєння танка Т-80УД складається зі 125-мм гармати, 7,62-мм спареного кулемета та 12,7-мм зенітного кулемета. Екіпаж танку також має автомати, гранати і сигнальний пістолет.

Основне озброєння - 125-мм гладкоствольна гармата КБА3, яка заряджається за допомогою автомата заряджання конвеєрного типу. Гармата оснащена ежектором порохових газів та термокожухом. Ствол гармати знімається швидко і може бути замінений у польових умовах без демонтажу гармати з танку.

Боєкомплект до гармати складається з 45 пострілів роздільного зряджання (снаряд і заряд), з яких 28 розташовано в конвеєрі автомата заряджання, а решта знаходиться у відділенні управління і в бойовому відділенні. Боєприпаси, що засосовуються: бронебійно-підкаліберні, кумулятивні, осколково-фугасні та ракети, які керуються за лазерним променем.

Особливістю танку є наявність керованого озброєння, яке дозволяє вести вогонь з гармати керованими ракетами з лазерним наведенням на відстанях до 5000 м. Ракета складається з двох частин.  Перша частина складається з метального пристрою і апаратного відсіку з рульовим пристроєм. Друга частина складається з маршового двигуна і бойової частини тандемної дії. Обидві частини зберігаються в контейнері автомата заряджання так, як і звичайні боєприпаси. Стикування двох частин ракети проходить в каналі ствола під час пострілу.

Стрільба може здійснюватись в русі по цілі, яка рухаеться. Завдяки тому, що ракета має бойову частину тандемної дії, вона з більшою ефективністю може вражати цілі, які оснащені динамічним захистом.

Хоча основним призначенням ракети є ураження танків, які знаходяться на відстані більшій ніж гранична відстань стрільби з 125-мм гармати  звичайними боєприпасами, вона також може бути використувана для стрільби і по іншим типам цілей на кшталт гелікоптерам, які летять на невеликих швидкостях та довгочасові вогневі точки.

Стрільбу зі спареного з гарматою кулемета можна вести з місця навідника або командира.

Зенітний кулемет розміщено на командирському люці, має дистанційне управління і призначений для стрільби із зачиненими люками танку з місця командира по повітряним і наземним цілям. Кут наведення по вертикалі складає від  -5° до +70°, по горизонту - в диапазоні +/- 75° за курсом або 360° разом з баштою танку. По вертикалі в діапазоні кутів від -3° до +20° кулемет стабілізований.

Т-80УД | MorozovKMDB
Комплекс керування вогнем

Т-80УД оснащено сучасним комплексом керування вогнем, який забезпечує стрільбунавідником та командиром по нерухомим та цілям, що рухаються, з місця та в русі з високою ймовірністю ураження першим пострілом. 

Комплекс керування вогнем складається з денного прицілу навідника 1Г46, нічного комплексу навідника ТО1-КО1Е, прицільно-спостережного комплексу командира ПНК-4С, зенітного прицілу ПЗУ-7, системи управління зенітним пристроєм 1ЕЦ29, балістичного обчислювача 1В528-1 з датчиками вхідної інформації, стабілізатора озброєння 2Е42 та інших пристроїв.

Денний приціл навідника 1Г46 має стабілізовану в двох площинах лінію візирування, вбудований лазерний далекомір і канал управління керованою ракетою.

При штатній конфігурації танка на місці навідника встановлено нічний прицільний комплекс ТО1-КО1Э з прицілом ТПН-4Э (з електронно-оптичним пертворювачем), але передбачена можливість встановлення тепловізійного комплекса ПТТ-2.

Прицільно-спостережний комплекс командира ПНК-4С складається з комбінованого денно-нічного прицілу командира ТКН-4С та датчика положення гармати. Комбінований приціл командира ТКН-4С стабілізований у вертикальній площині і має три канали: денний однократний канал, денний багатократний канал з кратністю збільшення 8х та нічний канал з кратністю 5,4х. Командир може перключатися з денного каналу на нічний (з електронно-оптичним пертворювачем) і навпаки за допомогою ричажку.

Зенітний приціл дозволяє командиру вести вогонь по повітряним цілям із зенітно-кулеметного пристрою знаходячись під захистом броні башти.

Балістичний обчислювач 1В528-1 для розрахунку балістичних поправок автоматично враховує сигнали, які надходять з наступних датчиків: швидкості танку, кутової швидкості цілі, кута крену вісі цапф гармати, поперекової складової швидкості вітру, відстані від цілі, курсового кута. Додатково для розрахунку вручну вводяться наступні параметри: температура оточуючого повітря, температура заряду, зношення каналу ствола, атмосферний тиск та ін. Обчислювач також розраховує момент часу підриву осколко-фугасного снаряду над ціллю.

В комплексі керування вогнем передбачена так звана "зона дозволу пострілу", таким чином після натискання кнопки стрільби постріл здійсниться тільки за умови , що величина розголосу лінії візирування та вісі каналу ствола не перевищує заданого значення. Розмір "зони дозволу пострілу" регулюється принастроюванні комплексу керування вогнем у складі танку.

З метою забезпечення можливості спостереження за місцевістю в широкому секторі, у членів екіпажу є однократні прилади спостереження.

Т-80УД | MorozovKMDB
Захист

Броньовий захист Т-80УД, який складається з сучасної багатошарової броні та встановленого на башті і корпусі комплекту вбудованого динамічного захисту, забезпечує танку високий рівень живучості на полі бою.

Танк Т-80УД може приховувати своє місцезнаходження на полі бою через встановлення димової або аєрозольної завіси. На бортах башти встановлено по чотири пускових установки димових гранат, які приводяться до дії електричним способом.

Т-80УД також може ставити димову завісу через впорскування дизельного палива до системи вихлопу двигуна (використовуючи так звану термодимову апаратуру).

З метою зниження теплової помітності танку на полі бою, криша моторно-трансмісійного відділення Т-80УД оснащена спецальним тепловим захистом.

Т-80УД | MorozovKMDB
Маневреність

На основний бойовий танк Т-80Уд встановлено 6-циліндровий дизельний двигун 6ТД-1 потужністю 1000 к.с.

Повітрозаборний пристрій двигуна забезпечує надходження до двигуна повітря з найменш запиленої точки танку. Крім того, повітрозабірний пристрій дозволяє танку долати водяні перешкоди глибиною до 1,8 м  без підготовки.

Система повітроочищення складається з двох основних компонентів: центробіжних фільтрів попереднього очищення та касети повітроочисника. Система дозволяє експлуатувати танк в спекотних та запилених умовах в об'ємі 1000-кілометрового пробігу без необхідності зміни фільтрів, а також в умовах радіоактивного забруднення.

Підвіска - торсійна. З кожного борту корпуса - шість подвійних обгумованих опірних катків. Спрямовуюче коллесо знаходиться в носовій частині корпусу, ведуче колесо - в кормовій. Також є підтримуючі ролики.

Верхня частина підвіски захищена бортовими екранами, які в носовій частині корпусу броньовані (з встановленням вбудованого динамічного захисту).

Внизу носової частини корпусу закріплено гумовий екран, який дозволяє утримувати розповсюдження пилу. 

Т-80УД | MorozovKMDB
Інше

Штатне обладнання основного бойового танка Т-80УД також складається з системи колективного захисту, оладнання для підводного водіння, систему вибухопожежоподавлення, протирадіаційний захист (підбій) та обладнання самоокопування (розміщене на нижньому нахиленому листі кормової частини корпусу).

Система колективного захисту забезпечує захист екіпажу та внутрішнього обладнання танку від дії ядерних вибухів, радиоактивного пилу, отруйних та бактеріологічних речовин.

Обладнпння підводного водіння дозволяє танку долати водяні першкоди глибиною до 5 м(водяні перешкоди глибиною до 1,8 м танк Т-80УД долає без підготовки).

Система пожежогасіння забезпечує виявлення та гасіння внутрішніх пожеж як в населеному відділенні, так і в моторно-трансмісійному відділенні.

Протирадіаційний захист зроблений у вигляді підбою на внутрішніх та зовнішніх поверхнях танку.

Обладнання самоокопування дозволяє відривати танковий капонір протягом 15-40 хвилин в залежності від типу ґрунту.

На основний бойовий танк Т-80УД можуть встановлювати різні типи мінних тралів (приєднуються до носу корпуса), включаючи мінний трал ножового типу КМТ-6 та мінний трал каткового типу КМТ-7. На кормі корпусу монтуються дві бочки з додатковим запасом палива, а також колода для самовитаскування танку. 

Конструкція і конфігурація основного бойового танка Т-80УД можуть бути змінені з метою забезпечення тих чи інших специфічних вимог замовників.

Т-80УД | MorozovKMDB Т-80УД | MorozovKMDB
Допоміжні машини

Можливе постачання наступних основних допоміжних машин, які забезпечують матеріально-технічне забезпечення для танка Т-80УД протягом його терміна роботи:

 • броньована ремонтно-евакуаційна машина (на базі шасі Т-80УД);
 • броньований мостоукладальник (на базі шасі танка "Оплот");
 • гусеничний транспортер, здатний перевозити 12 тон вантажу (його основні компоненти аналогічні компонентам Т-80УД);   
 • різні мобільні майстерні з обслуговування танку (на базі автомобілів підвищеної прохідності).
Т-80УД | MorozovKMDB Т-80УД | MorozovKMDB
Сприяння в забезпеченні нормальної експлуатації виробу

Протягом всього строку служби танку Т-80УД   ДП "ХКБМ" та підприємства-субпідрядники надають кінцевим споживачам виробу наступні види допомоги із забезпечення нормальної експлуатації виробу: 

 • організація навчання;
 • постачання засобів навчання;
 • допомога і консультації з питань експлуатації виробів;
 • технічна та інша допомога на території країни замовника;
 • визначення номенклатури та кількості необхідних запасних частин і їх постачання;
 • послуги щодо наступної модернізації виробів;
 • надання технічної та іншої документації.
Т-80УД | MorozovKMDB
Участь в порівняльних випробуваннях

Основний бойовий танк Т-80УД демонструвався та проходив випробуваання в Пакистані у 1993 та 1995 роках у межах тендеру на постачання нового основного бойового танку для цієї країни. 

У 1996 році Пакистан уклав з Україною контракт на постачання 320 одиниць Т-80Уд. Перша партія (15 машин) надійшла на початку 1997 року, а в 1999 році контракт був успішно виконаний.

В машини останніх партій було упроваджено багато систем і вузлів Т-84, в тому числі нова зварно-катана башта та ін.

Т-80УД | MorozovKMDB
Тактико-технічні характеристики
Параметр Значення
Габаритні розміри
довжина (з гарматою на носі) 9,690
довжина (по корпусу) 7,085
ширина (з бортовими екранами) 3,755
висота (з 12,7-мм зенітним кулеметом) 2,945
Шляховий просвіт, м 0,515
Ширина гусеничної стрічки, м 0,58
Ширина колії (між центрами гусеничних стрічок), м 2,8
Довжина гусениці у місці зіткнення з ґрунтом, м 4,295
Загальні характеристики
Бойова вага, т 46
Питома потужність, к.с./т 21,7
Тиск на ґрунт, кг/см² 0,935
Максимальна швидкість по шосе, км/год. 60
Средн. швидкість по бездоріжжю, км/год. 35-40
Діапазон робочих температур, °C от -40 до +40 (із збереженням боєздатності при +/-50)
Екіпаж, люд. 3
Запас руху
по шосе 560 ( з додатковими бочками -740)
по бездоріжжю 350...450 (з додатковими бочками - 450...500)
Глибина водяних першкод, що долаються, м
без підготовки 1,8
з підготовкою 5
Градієнт, % 63
Боковий крен, % 36
Висота стінки, що долається, м 1
Ширина рову, що долається, м 2,85
Ходова
Двигун двотактовий, багатопаливний, 6-циліндровий дизельний двигун моделі 6ТД-1 з рідинним охолодженням, впорскуванням палива, розвиваючий потужність 1000 к.с. при частоті обертання колінчастого валу 2800 об/хв. 
Трансмісія механічна, планетарна, 7 передніх і 1 задня передача
Підвіска торсійна
Озброєння
основне 125-мм гладкоствольна гармата КБА3
спарене 7,62-мм кулемет КТ-7,62
зенітне 12,7-мм кулемет КТ-12,7
Боєкомплект
для основного озброєння, пострілів 45 (28 в автоматі заряджання)
для спареного кулемета, патронів 1250
для зенітного кулемета, патронів 450
Т-80УД | MorozovKMDB Т-80УД | MorozovKMDB Т-80УД | MorozovKMDB